עבור לתוכן העמוד
Menu

קופרווסר: "לא תהיה תגובה עיראקית"

הפעילות הצבאית של ישראל נגד איראן והרצון שלה להתבסס במזרח התיכון פותחת כנראה זירה נוספת – עיראק • תא"ל במיל. קופרווסר מסביר

עיראק היא חלק מהתפיסה האיראנית של סהר צפוני שמטרתו לאפשר העברת אמל"ח מאיראן דרך היבשה אל עיראק ומשם אל סוריה ולבנון במטרה לייצר יכולת לפגוע בישראל בצורה רבה יותר, מסביר תא"ל במיל. יוסי קופרווסר, חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר רח,ט המחקר באמ"ן בערוץ 20.

"ישראל מכסחת את הדשא כל הזמן בסוריה אבל מודאגת גם ממה שקורה בעיראק", אומר קופרווסר. הוא מסביר כי הנשק הנמצא בידי הכוחות השיעים בעיראק מופנה בעיקר למלחמה הפנימית במקום נגד כוחות דאעש ולמרות שזו קצת נזנחה לאחרונה נדמה שדאעש חוזר ומתחזק.

אולם, לדבריו של קופרווסר מה שמדאיג בעיקר את ישראל היא הניסיונות האיראנים ליצור מעבר יבשתי מאיראן דרך עיראק אל בסוריה ולבנון של אמל"ח דרך היבשה. בינתיים הדבר נמנע לדבריו בשל הנוכחות של ארה"ב בנטף.

"ישראל מנסה למנוע את ההתבססות האיראנית בעיקר בסוריה, עיראק היא זירה חדשה. אבל במקביל ישראל ממשיכה למנוע את ההתבססות של תאי טרור על גבול רמת הגולן והעברת אמל"ח חכם לחיזבאללה".

קופרווסר מסביר כי איראן מבקשת להציב בעיראק גם טילים בינוניים שהטווח שלהם מגיע לישראל על מנת ליצור חזית נוספת דרכה יוכלו לתקוף אותה. חשש נוסף אותו מדגיש קופרווסר הוא העובדה כי הכוחות השיעים נשבעו בדרום לבנון בעבר לבוא לצדיו של החיזבאללה במקרה של מלחמה.

האם ישראל עומדת מאחורי ההפצצה האחרונה?

חוקר המרכז יוני בן מנחם פרסם אתמול כי על פי מקורות בעיראק, חיל האוויר הישראלי תקף ב-12 באוגוסט מצבור ציוד של משטרת עיראק ושל המליציות השיעיות בתוך הבסיס הצבאי המכונה "א-צקר" בדרום בגדאד, מקורות ערבים מסרו כי כתוצאה מהתקיפה נפצעו 2 שוטרים עיראקיים ועוד 11 לוחמים של המליציות.

על פי מקורות ערביים ומערביים, ישראל תקפה בשבועות האחרונים שני בסיסים חשובים של המליציות הפרו-איראניות בעיראק, האחד נקרא "אשרף" והשני נקרא "אמרלי" מצפון לבגדאד שבהם אוחסנו רקטות וטילים שהיו מיועדים לעבור לידי חזבאללה בלבנון, דרך הציר היבשתי מעיראק לסוריה ומשם ללבנון, או לחילופין להישאר מוצבים בעיראק לקראת שיגורם בעתיד לעבר ישראל.

ישראל שומרת על עמימות ואיננה מכחישה או מאשרת את הדיווחים האלה, דבר שמאפשר לה את מרחב ההכחשה במידת הצורך, אך הפנטגון כבר הכחיש באחד המקרים כי הוא אחראי לתקיפה ורמז כי ידה של ישראל הייתה במעשה.

האיראנים הרחיבו את הפעילות שלהם גם לעיראק בעקבות ההתקפות המדוייקות של חיל האוויר הישראלי על יעדים איראניים בשטח סוריה.

בניגוד לאופן שבו ישראל פועלת ברצועת עזה, דהיינו, מדיניות של "הכלה" כדי לנסות ולהגיע לרגיעה, הרי שבסוריה ובעיראק ישראל מגלה אפס סובלנות לניסיונות של איראן להקים בסיסים צבאיים שישמשו כנגדה באמצעות הקמת סוללות טילים או אחסון רקטות וטילים המיועדים להעברה לחזבאללה בלבנון.

ImageSat Intl.@ImageSatIntl

’s land bridge from to the : -handeled militias build a new border crossing which will be controlled by and allow transfer of weapons, oil and personnel. See report here: https://www.foxnews.com/world/iran-border-crossing-syria-smuggle-weapons-oil-experts 

צפייה בתמונה בטוויטר

המדיניות של ישראל היא זהירה וככל הנראה גם מתואמת עם הממשל האמריקני, שהרי המרחב האווירי של עיראק נשלט על ידי חיל האוויר של ארה"ב הפועל כנגד מטרות של דאע"ש.

ממשלת עיראק חלשה מאוד ואין לה שום יכולת למנוע מאיראן להציב טילים ורקטות בשטחה, אין לה גם כל השפעה על המליציות השיעיות הנאמנות לאיראן ויכולת לאסור עליהן לאחסן במחנות שלהן, הנפרדים ממחנות הצבא העיראקי, אמצעי לחימה שהגיעו מאיראן.

ישראל, כאמור, איננה מאשרת כי היא תוקפת בעיראק ובכך מונעת מבוכה גדולה מממשלת עיראק אשר מנסה, כל פעם מחדש, לתת הסברים שונים לפיצוצים, הנראים ונשמעים היטב, במחנות המליציות השיעיות במרחב בגדאד.

נראה כי האינטרסים של ישראל לצמצם ככל הניתן את הפעילות הצבאית האיראנית בעיראק עולים בקנה אחד עם האינטרסים האמריקנים, המטרה היא למנוע פתיחת חזית חדשה שתתקיף את ישראל מצפון תוך שימוש בנשק רקטי איראני מדוייק.

 

גשר יבשתי חדש לסוריה וללבנון

בינתיים גובר המאמץ לפתוח בקרוב את המעבר החדש בין עיראק לסוריה באזור אלבוכמאל שיאפשר לאיראן לשנע ביעילות אמצעי לחימה מתקדמים לסוריה וחזבאללה בלבנון.

הגנרל קאסם סולימאני מפקד כוח "אלקודס" ב"משמרות המהפכה" ביקר לפני שבועיים באזור כדי לעמוד מקרוב על ההכנות לכך ונפגש עם חברי המליציות הפרו איראניות הפועלים באזור.

למעבר הגבול הזה יש חשיבות אסטרטגית עבור איראן והוא מהווה אזור חיוני בציר האספקה היבשתי שאליו חותרת איראן כדי לבסס את נוכחותה בסוריה, המעבר החדש יאפשר תנועה גדולה יותר של כלי רכב ושמירה על חשאיות לגבי העברת שיירות מכיוון שהמעבר מרוחק מבתי מגורים.

אלבוכמאל בגבול עיראק סוריה נקודה חשובה לאיראן לצורך יצירת הגשר היבשתי
אלבוכמאל בגבול עיראק סוריה נקודה חשובה לאיראן לצורך יצירת הגשר היבשתי

המליציות השיעיות אמורות לאבטח את הציר מאלקאא'ם שבעיראק לעבר אלבוכמאל, זה יהיה הגשר היבשתי החדש מאיראן לסוריה ומשם ללבנון.

על פי דיווחים סורים, ישראל כבר פעלה בצד הסורי של האזור הזה והפציצה ב-17 ביוני 2018 עמדות של המליציות העיראקיות ושל הצבא הסורי באזור שבין אבולכמאל וטנאף, הפצצה שבה על פי הדיווחים נהרגו 40 אנשי המליציות.

Alon Ben-David

@alonbd

מפקדת המיליציות האיראניות בגבול עיראק סוריה (אבולכאמאל) שהותקפה ב18.6.18 בידי ישראל (עפי דיווחים סורים). בתמונה נראית המפקדה שהושמדה כליל. הערכה היא שאיראן יסדה ציר הברחות יבשתי באזור הזה
צילום imageSat ISI

צפייה בתמונה בטוויטר
20 אנשים מדברים על זה

ישראל מעולם לא אישרה כי הייתה מעורבת בהתקפה הזו, ארה"ב הכחישה כי הייתה מעורבת בתקיפה.

לכן, נראה כי מעבר הגבול החדש הזה עשוי בהחלט להיות יעד חשוב לתקיפה של ישראל שכן איראן מייחסת לו חשיבות אסטרטגית רבה, לפנינו עוד מערכה ארוכה.