עבור לתוכן העמוד
Menu

בין קורבין ל"אחים המוסלמים"

כבר בשנת 2010 הציג המרכז הירושלמי את הקשר בין ה"אחים המוסלמים" לבין השמאל הרדיקלי בבריטניה • התבטאויותיו של מנהיג מפלגת ה"לייבור" אינן אמורות להפתיע אף אחד

התבטאויותיו ש מנהיג מפלגת הלייבור והחשיפות האחרונות אודות הזדהותו עם תנועת החמאס והחיזבאללה החזירו אותנו אל שנת 2010 אל מחקרו של ד"ר אודי רוזן, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומומחה לאיסלאם. המחקר נעשה בשפה האנגלית ומיפה את הקשר בין השמאל הראדיקלי באי הבריטי ל"אחים המוסלמים".

מחקרו של ד"ר אהוד רוזן
מחקרו של ד"ר אהוד רוזן

אנו מביאים כעת את ההקדמה למחקר:

באמצע דצמבר 2009 אמרה שרת החוץ דאז, ציפי לבני, הייתה אמור להגיע ללונדון ולנאום באירוע של הקרן הקיימת לישראל, שנערך במלון "הינדון הול" בלונדון. אולם, בבריטניה הוצא צו עצר כנגדה בגין פשעי מלחמה כביכול בעת שכיהנה כשרה בזמן מלחמת לבנון השנייה, ומבצע "עופרת יצוקה". בעקבות כך ביטלה לבני את תוכנותיה ומעולם לא הגיעה לבריטניה.

בקליפ הזמין ביוטיוב ניתן לראות הפגנה שנערכה אל מול המלון בו הייתה אמורה לשהות, השרה ליבני.

ניתן לראות כי מדובר בהפגנה קטנה למדי, כמה עשרות המפגינים צועקים סיסמאות כגון "ציונים הם טרוריסטים" ו"פלסטין החופשית " וכי המפגינים מחזיקים שלטי הכוונה ל"אפרטהייד בפלשתינה" וקריאה להעמיד לדין את "פושעי המלחמה" ולהחרמה של מוצרים ישראליים.
מבט מקרוב מגלה כי השלטים נשאו לוגו של החזית הראשית של האחים המוסלמים בבריטניה (BMI ), של "הסולידריות הפלסטינית" (PSC) ואנשי החרם נגד ישראל. למרות מספרם הקטן של המשתתפים, מובילים ראשי האחים בבריטניה (תנועת האם של חמאס) בעזרת דמויות כדוגמת ד"ר כמאל הלבאווי, מוחמד צואלחה וזאהר ביראוי ובטי האנטר.

האנטר, מספרת בקליפ כי "האנשים ימשכו בכל מקום שהם יכולים ומספרת לקהל על ההחלטה שקיבלה
באותו שבוע על ידי הממשלה הבריטית על סימון מוצרים מהתנחלויות בסופרמרקטים". היא הוסיפה "צעד קטן זה … הופך לתנועה ענקית של להחרים את כל הסחורה הישראלית ".

צו המעצר נגד השרה לבני וההפגנה הזו מתארים בקצרה את הסיפור של העשור האחרון בבריטניה וכיצד הפכה אותה קואליציה של שמאל קיצוני ו"האחים המוסלמים" למאמץ העיקרי לשלילה של ישראל במתכונתה הנוכחית.

הקמפיין הזה מוצץ ברשתות חברתיות וכולל קואליציה של חברי איסלאם רדיקלים, ובראשם ה"אחים המוסלמים", ביחד עם השמאל הקיצוני הסוציאליסטי. כל אותם קבוצות מפוצלות לקבוצות רבות אחרות כאשר מטרתן העיקרית היא מאבק במדינה היהודית.

במשך שנים רבות הייתה בריטניה מעוז של "האחים המוסלמים". בחסותה יצאו פרסומים מרכזיים, כמו גם הפרסומים המרכזיים של הסניף הפלסטיני שלה – חמאס, הוצאו שם, במקום במקומות מרכזיים בעולם המוסלמי כמו קהיר או רבת עמון, שם הדברים אסורים. גם תנועות שמאל קיצוניות פועלות בבריטניה במשך שנים רבות, בניצול החירויות הפוליטיות של בריטניה ומערכת המשפט, המאפשרת העמדה לדין של "פושעי מלחמה" במדינה, וזאת על ידי עבודה באמצעות הזרוע האזרחית והזרוע הפוליטית וגיוס קבוצות הללו למסר האנטי ישראלי.

בעקבות הצטרפותה של בריטניה לכוחות הקואליציה במלחמה באפגניסטן ועיראק לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, הצליחו הקבוצות הללו להיכנס אל "המיינסטרים" הבריטי, תוך כדי ניצול התקשורת ובראשם ערוצי ה –BBC וסקיי ניוז וכן דרך העיתונות הכתובה, בעיקר בעיתון הגארדיאן.
לונדון, יש לציין, היא מהווה מרכז תקשורתי לגופי תקשורת רבים בשפה הערבית ולכן ההשפעה של אותו קמפיין הצליחה גם בשפה זו.

מחקר זה מבקש לנסות ולחקור את הרקע של הקואליציה של התנועות האסלאמיות והשמאל הראדיקלי ולמפות את הארגונים המרכזיים הפועלים במאמצי דה-לגיטימציה, ולהתמקד בארגונים המסייעים "הזרם המרכזי" המאמצים האלה.

לקריאת המחקר המלא – לחץ כאן.