עבור לתוכן העמוד
Menu

בחמאס חוששים ישראל חידשה את מלחמת החיסולים

בחמאס, חיזבאללה ובאיראן חוששים כי ישראל חידשה את מלחמת החיסולים נגד הבכירים בארגון בשיטה חדשה של גיוס משת"פים לצורך העניין

משלחת של תנועת חמאס בראשותו של חבר הלשכה המדינית, עזת אלרישק, נפגשה ב-30 בינואר בלבנון עם הגנרל עימאד עות'מאן, ראש מנגנון ביטחון הפנים של לבנון, כדי להודות לו על המאמצים שעשה ארגונו כדי לחשוף וללכוד את רשת הריגול הישראלית שניסתה להתנקש בעיר צידון בחייו של בכיר חמאס מוחמד חמדאן.

עזת אלרישק אמר כי מדובר ב"סטירת לחי לאוייב הציוני אשר פגע בריבונות של לבנון".

מנגנון הביטחון הלבנוני, חיזבאללה וחמאס ממשיכים לטעון כי המוסד הישראלי עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בצידון. עפ"י גורמים לבנונים, מוחמד חמדאן, הינו איש הקשר החשאי לאיראן מטעם חמאס באזור צידון והוא עוסק בהכנות להקמת תשתית של חמאס בדרום לבנון עפ"י הנחייית "משמרות המהפכה" האיראניים.

גורמים בחמאס טוענים כי בשנה האחרונה הגבירה ישראל את הפעילות החשאית שלה נגד הזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה ובחו"ל כדי לפגוע ביכולת המבצעית של התנועה לאחר שהמוסד הישראלי חיסל בדובאי, בינואר 2010, את מחמוד אלמבחוח, בכיר הזרוע הצבאית, שעסק בהברחת אמצעי לחימה מאיראן לרצועת עזה,  ובתוניסיה, בדצמבר   2016  ,את מהנדס החמאס אחמד א-זווארי שעסק בפיתוח מזל"טים וצוללת זעירה.

הפעילות החשאית הישראלית נגד הזרוע הצבאית של חמאס באה על רקע הפיוס בין הנהגת חמאס החדשה לבין ההנהגה האיראנית לאחר המשבר שפרץ ב-2011 בין יו"ר הלשכה המדינית של חמאס דאז ח'אלד משעל לבין המנהיג הרוחני העליון עלי ח'מינאי על רקע מלחמת האזרחים בסוריה.

הפיוס הביא להידוק הקשרים בין "משמרות המהפכה" האיראניים לבין תנועת חמאס ולהזרמת כספים ואמצעי לחימה חדשים לרצועת עזה. במקביל החייה הגנרל קאסם סולימאני, ראש יחידת "אלקודס" ב"משמרות המהפכה" האיראניים את הרעיון הישן-חדש להקים בדרום לבנון תשתית צבאית של חמאס בעזרת חיזבאללה שתוכל בעת הצורך לפתוח חזית נוספת מול ישראל.

איש הקשר של חמאס ל"משמרות המהפכה" האיראניים ולארגון חזבאללה הינו צאלח אלעארורי, הסגן החדש של ראש הלשכה המדינית של חמאס, אלעארורי פתח לצורך כך מפקדה בשכונת א-דאחייה בביירות שבלבנון וקיבל את חסות ארגון חזבאללה.

גורמים בארגוני חיזבאללה וחמאס טוענים כי  שיתוף הפעולה הצבאי המתהדק בין איראן וחיזבאללה לזרוע הצבאית של חמאס  הביא לכך שישראל חידשה את פעילות המוסד הישראלי בלבנון  לאחר תקופה ארוכה שבה הקפיאה ישראל את פעילותו בגלל שתי סיבות:

א. הצלחת ארגון חיזבאללה ומנגנון ביטחון הפנים הלבנוני ללכוד כמה רשתות ריגול ישראליות בלבנון ולסכל את פעילותן.

ב. חשש ישראלי מתגובות נקם של חיזבאללה נגד מטרות ישראליות ויהודיות בחו"ל.

 

השיטה החדשה של המודיעין הישראלי

 

גורמי ביטחון של חמאס מסרו ב-31 בינואר לעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חזבאללה, כי המודיעין הישראלי החל להשתמש בשיטה חדשה בפעולות החיסול שלו כדי לצמצם את הפגיעה בסוכניו.

במסגרת הזו הוא הגביר את השימוש במשתפי פעולה מקומיים (משת"פים) כדי למנוע את נפילת הסוכנים הישראלים בשבי של חמאס או בשבי של ארגון חיזבאללה או מנגנון הביטחון הפנימי בלבנון.

להלן הדוגמאות הבולטות:

 

חיסול מאזן פוקהא

 

מאזן פוקהא בכיר בזרוע הצבאית של חמאס חוסל ביריות בביתו בעזה ב-24 במרץ 2017.

פוקהא, ששוחרר ב"עסקת שליט" ב-2011, השתייך ל"מטה הגדה" המפעיל מהרצועה "חוליות רדומות" לפיגועים בשטחי הגדה.

עפ"י גורמים בחמאס, רשת של 10 משתפי פעולה עם ישראל תכננה וביצעה את החיסול.

הרוצח ו-2 סייענים נלכדו ע"י גורמי הביטחון של חמאס והוצאו להורג.

 

ניסיון ההתנקשות בגנרל תוופיק אבו נעים

 

הגנרל תוופיק אבו נעים הינו בכיר בחמאס ומקורבו של יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, הוא משמש כראש ארגון הביטחון הפנימי בעזה.

עפ"י גורמים בחמאס, לאחר שעמד בראש המבצע למעצרם של משת"פים ברצועה עקב חיסולו של מאזן פוקהא והצליח ללכוד 45 מהם, החליטה ישראל לחסלו.

משתפי פעולה עם ישראל הטמינו מטען חבלה במכוניתו ב-28 באוקטובר 2017 בעת שביקר במסגד במחנה הפליטים נוצייראת במרכז הרצועה, המטען התפוצץ ובדרך נס הוא נפצע באורח קל.

גורמי הביטחון של חמאס עצרו 2 סלפים קיצונים בחשד כי הם שניסו להתנקש בו אך בחקירה הוברר כי ישראל עומדת מאחורי המעשה.

נכון לעכשיו, המתנקשים לא נתפסו.

 

ניסיון ההתנקשות במוחמד חמדאן

 

מוחמד חמדאן הינו בכיר בזרוע הצבאית של חמאס בעיר צידון בלבנון, הוא עובד רשמית כמורה בבית ספר, אך בפועל הוא האחראי לתיאום בין חמאס לאיראן בכל הקשור להקמת התשתית הצבאית החדשה של חמאס בדרום לבנון.

ב-14 בינואר הוא נפצע באורח קל לאחר שמטען חבלה התפוצץ במכוניתו שחנתה בסמוך לביתו.

עפ"י דיווח בעיתון "אלאח'באר" הלבנוני ב-29 בינואר, גורמי הביטחון בלבנון לכדו 2 אזרחים לבנוניים ששיתפו פעולה עם ישראל בניסיון להתנקש בחייו של מוחמד חמדאן,הם שהגישו את הסיוע הלוגיסטי ואת המידע המודיעיני על תנועותיו של חמדאן למחסלי המוסד הישראלי.

אחד מהם נמלט לטורקיה אך הוסגר ע"י המודיעין הטורקי בחזרה ללבנון.

2 הסוכנים הישראלים(גבר ואישה) שהטמינו ופוצצו את מטען החבלה במכוניתו של מוחמד חמדאן הצליחו להימלט מלבנון.

 

האסטרטגיה החדשה של המודיעין הישראלי במלחמתו בזרוע הצבאית של חמאס מוכיחה את עצמה. גורמים בחמאס טוענים כי היא מהווה חלק מהפקת לקחים ישירה מטעויות שנעשו  במבצע של המוסד הישראלי  לחיסולו של מחמוד אלמבחוח בדובאי כאשר 27 סוכנים של המוסד צולמו במצלמות אבטחה שונות בבתי המלון שבהם התאכסנו ובסביבתם.

הגברת השימוש במשתפי פעולה מקומיים מפחיתה את הסכנה כי הסוכנים הישראלים יפלו בשבי ומאפשרת לישראל את מרחב ההכחשה כי איננה קשורה להתנקשויות.

סביר להניח כי תנועת חמאס ברצועת עזה ומדינות ערב שבהן יש נוכחות של מפקדות של חמאס יגבירו את הענישה על משתפי פעולה עם ישראל שנלכדו כדי להגביר את אפקט ההרתעה.

מערכת המודיעין הישראלית לוקחת זאת בחשבון, מדובר ב"מלחמת מוחות" מודיעינית בין ישראל לחמאס ועפ"י גורמי ביטחון בישראל, בסופו של דבר תמיד ימצאו אנשים במחנה האויב שיהיו מוכנים לשתף פעולה עם ישראל, זהו הטבע האנושי והכל רק שאלה של מחיר.