בלוגים

סעודיה ו”היוזמה הערבית”

21/08/2017

שרי החוץ של הרשות הפלסטינית, של מצרים ושל ירדן נועדו בקהיר (19 אוגוסט) למפגש הכנה לקראת ביקור המשלחת האמריקנית לתהליך השלום האמור להתקיים בימים הקרובים. השרים חידדו את מחוייבותם ל”יוזמה הערבית”, ובפרט לכינונה של מדינה פלסטינית בקווי 67′ כבסיס לשלום. המפגש נערך ביוזמה פלסטינית, והוא משקף את הדאגה הפלסטינית מכך שעד כה לא הביע ממשל טראמפ מחוייבות לעקרון שתי המדינות. הפלסטינים סבורים שהתגייסות ערבית מחודשת מאחורי עיקרון זה היא חיונית כדי לשכנע את האמריקנים לאמצו והם חושדים כי מדינות ערב עלולות להיגרר לנוסחה אזורית, שלא תתנה התקדמות ביחסי ישראל עם מדינות ערב במימוש מוקדם של הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67′.

שרי החוץ של הרשות הפלסטינית, של מצרים ושל ירדן

שרי החוץ של הרשות הפלסטינית, של מצרים ושל ירדן
(Egyptian Ministry of Foreign Affairs)

יצויין, כי סעודיה לא נטלה חלק במפגש. זאת הן משום שבדרך כלל היא איננה משתתפת במפגשים כאלה והן משום שהיא איננה מרוצה מהניטרליות של הפלטינים והירדנים בעימות החריף עם קטאר. הסעודים טרודים בימים אלה במאמץ להעביר את החאג’ למכה ללא פורענות, אחרי שקטאר ואיראן ערערו על מעמדה של סעודיה כשומרת המקומות הקדושים, והמנהיג העליון של איראן, חמנאי, גם קרא להעביר את החג’ לכרבלא. כדי למנוע מתיחות הסכימו הסעודים להקל מעט את הלחץ על קטאר, ובכלל זה לאפשר הגעה של עולי רגל מקטאר בחג’.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in הרשות הפלסטינית, ירדן, מצרים, ערב הסעודית. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − nine =