בלוגים

פרסום תוכניות המדיניות של חמאס

03/05/2017

ערב פגישת אבו מאזן וטראמפ בבית הלבן פרסם חאלד משעל מקטאר את התוכנית המדינית החדשה של חמאס, וקשה שלא לחבר בין השניים. משעל כמו אותת לנשיא טראמפ כי את מי שהוא הולך לפגוש איננו מייצג את הפלסטינים, וכי שאלת יצוג הפלסטינים נשארה פתוחה.

בכוונה אמרנו “חאלד משעל” ולא “חמאס”, כי קשה היה שלא להבחין שעמדת חמאס האמיתית, כפי שהיא מיוצגת בעזה הייתה פושרת במקרה הטוב, וצוננת במקרה הרע. איסמאעיל הנייה למשל אמר כי “יסביר את הנייר למדינות ערב”, ומנהיג חמאס החדש בעזה יחיא סינוואר אמר משהו בסגנון: “יהיה טוב..”

מי שחושב כי כאשר איש עזה, איסמאעיל הנייה, יקבל את ראשות חמאס בקטאר, הוא יחליף את חאלד משעל—משעל אותת כי הוא לא הולך לשום מקום…

בעוד שבעזה הצגת התוכנית התקבלה בקרירות, בגדה היא התקבלה באיבה. דוברי אשף שמו לב כי בפרק על אשף נאמר כי הוא כלי לאומי חשוב, ולא המייצג היחיד של הפלסטינים. דוברי אשף הביעו חשש כי חמאס ינסה להשתלט על אשף, ואכן זה בדיוק העניין. משעל ניסה לשים עליו פודרה של מנהיג מתון המצטרף למרוץ ירושת אבו מאזן, אבל שועל – עד כמה שינסה – לא יצליח להופיע כיונה.

חמאס של משעל היא עדיין תנועה ששמה לה למטרה לחסל את ישראל בשם הפאן איסלאם דרך זכות השיבה, אם הטרור יכשל. טורקיה וקטאר מנסות להחדיר את משעל לרמאללה, אבל יש יותר מדיי ספוילרים שלא ירשו זאת – ותנועת פתח בראשם.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in הרשות הפלסטינית, חמאס, פלסטינים. Bookmark the permalink.