בלוגים

סיכום הפסגה הערבית: האם שוב פלסטין בראש סדר העדיפויות?

02/04/2017

בסוף השבוע התכנסה בירדן לחופי ים המלח הפסגה הערבית, ומכל הבעיות הבוערות של העולם הערבי, מנהיגי ערב החליטו לשים את בעיית פלסטין על ראש שמחתם… השאלה: למה, והאם באמת הבעיה הפלסטינית היא הבעיה הבוערת של העולם הערבי.

ובכן, לא. מה שרצתה הליגה הערבית להשיג היא להציג מצג של אחדות ערבית, כאילו שהעולם הערבי הוא עדיין גורם שהקהילייה הבינלאומית חייבת להתחשב בו. מכיוון שהנושא הפלסטיני מאחד אותם, בעוד הנושא האיראני מפלג אותם- הם העדיפו להבליט את הגורם המאחד ולטשטש את הגורם המפלג.

הוויכוח על מה לעשות עם איראן מעסיק במיוחד את המפרץ, ומשמש אבן נגף ביחסי סעודיה ומצרים. לפיכך, מדינות המפרץ השתמטו מנשיאת נאומים, כדי שלא להציג לעיני כל את “הכביסה המלוכלכת”. עומאן בעד איראן, קטאר השותפה של איראן בשדות הגז, לא רוצה לדבר בגנותה, בעוד כל היתר, בעיקר בחריין, נגד איראן.

אבל בעיה מיוחדת הציבה מרוקו, אשר בכלל וויתרה על ההשתתפות. החשש בליגה הערבית הוא שמרוקו רוצה לעשות מהלך דמוי “ברקסיט” – ולפרוש מן הליגה הערבית. היא וויתרה על אירוח הפסגה הקודמת, וירדן המארחת השקיעה מאמצים מיוחדים כדי לשכנע אותה לבוא. היא אמרה: “כן, כן”, כדי שלא להיכנס לוויכוח עם ירדן – ובסוף לא באה.

הפלסטינים היו מרוצים מאוד מן הכבוד הגדול שהם קיבלו משאר מדינות ערב, אבל ספק אם הם יכולים לנוח על זרי הדפנה. הם יודעים כי הנושא שטושטש, הנושא האיראני, הוא שבמאמת מעסיק את הערבים, וכי הם מוכנים ללכת למהלכים אסטרטגיים עם ישראל, תוך כדי עקיפת הפלסטינים- אבל בברכתם. מדובר בפתיחתה של היוזמה הערבית לדיון מחודש – כדי להתאימו לדרישות ישראל, והפלסטינים אינם מוכנים לכך.

אבל, כנראה שגם לא סעודיה. היוזמה הערבית מבוססת על היוזמה הסעודית, אבל בנאומו של המלך סלמאן היוזמה הזאת לא הוזכרה. האם סעודיה מבינה כי הפלסטינים לא יתנו יד לתיקון היוזמה? האם היא מוכנה להתארגן מול האתגר האיראני גם בלי הפלסטינים? ימים יגידו.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in איראן, העולם הערבי, הרשות הפלסטינית, ירדן, מדינות המפרץ, מזרח תיכון, מצרים, ערב הסעודית, פלסטינים. Bookmark the permalink.