בלוגים

מהי אמנת החורן ולמה זה משנה?

25/04/2017

בשולי האירועים בסוריה יש התפתחות מעניינת, ועל פיה אישים מדרום סוריה שמצאו מקלט באיסטנבול פרסמו מסמך הקרוי “אמנת החורן”, ועל פיו אזורי דרעא, הר הדרוזים, ואזור קונייטרה יתארגנו כמחוז במסגרת סוריה פדרטיבית לעתיד.

פרסום האמנה גרם למשבר מתחדש בין סוריה לירדן, אחרי תקופה קצרה של התחממות היחסים ביניהם, וסוריה האשימה את ירדן שהיא אשר עומדת מאחורי ההתארגנות הזאת, כחלק ממאמציה להבטיח אזור חיץ בינה לבין השטחים הסוריים המורדים.

גם אישים לאומיים באופוזיציה הסורית דחו את היוזמה מכיוון שהם עדיין תומכים ברעיון סוריה מאוחדת.

יש לציין כי אחד מסלעי המחלוקת העיקריים בין אסד לפוטין הוא ממש בעניין הזה. בעוד מטרת הלחימה של אסד, ואיראן עמו, היא להחזיר את אחדותה המלאה של סוריה, רוסיה רוצה רק להבטיח את בסיסיה בים התיכון, ולשמור על אסד בדמשק. היא כבר מנהלת מגעים עם הכורדים שתוצאתם עשויה להיות הכרה בחבל אוטונומי כורדי.

ל”אמנת החורן” עשויה להיות השפעה גדולה על האינטרסים של ישראל – לטובה, שכן אנשי החורן הם בעיקר אלה שזוכים לטיפול הרפואי בישראל, ומחוז ידידותי לישראל על גבול הגולן שירחיק את חיזבאללה מגבולנו הוא בהחלט אינטרס ישראלי.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in האביב הערבי, מזרח תיכון, סוריה. Bookmark the permalink.