בלוגים

מאחורי הבחירות למועצת השורא של חמאס

05/02/2017

תנועת חמאס עורכת בימים אלה בחירות למועצת השורא שלה, כאשר הידיעות המודלפות הם שאיסמאעיל הנייה מוביל על פני המנהיג הוותיק, חאלד משעל. מכיוון שקשה להאמין לכל ההדלפות מן הסוג הזה, מוטב להמתין בסבלנות עד שכל ההליך הסודי יסתיים – אם בכלל… אבל מה שכבר עכשיו ניתן ללמוד הוא שדווקא מצרים מחזקת את מעמדה בעזה, כשאותו הנייה סיים זה עתה שיחות ממושכות בקהיר, וכנראה סיכם עם המצרים הסדרים שינרמלו את היחסים בין עזה למצרים- על חשבון רמאללה.

אלא שהליך זה יבוא לא רק על חשבון רמאללה, אלא גם על חשבון טורקיה וקטאר, שחאלד משעל נחשב “האיש שלהם”. לפיכך, קשה להאמין כי נאמרה המילה האחרונה באותו עניין. חדירת מצרים לעזה דרך מעבר רפיח נועד לנטרל את חדירת טורקיה דרך נמל אשדוד, מה שהשפיע על מעמדו של משעל. קטאר ערה למאזני הכוח האלה מזה זמן, ולפיכך מימנה את כנס פתח ברמאללה, שנועד לקדם את האיש שלה בגדה, ג’יבריל רג’וב, שאמור, בתורו, להזמין את חאלד משעל, יליד כפר בנפת רמאללה, להנהגה.

ההסדרים עם מצרים יקשו על חמאס מזווית אחרת – יחסיהם עם המדינה האיסלאמית, ולא ברור מה ייעשה בעניין זה. גם הזרוע הצבאית הקשורה באיראן זקוקה לשקט כי להיערך ללא הפרעה לסבב הבא עם ישראל. כך או אחרת, חמאס שולטת בעזה ביד ברזל, אבל מתקשה לספק לתושבים את שירותי הממשלה הבסיסיים כמו חשמל ומים, והבחירות לשורא, אם בכלל יסתיימו אי פעם, לא יפתרו בעיה זאת.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in אסלאם, הגדה המערבית, חמאס, טורקיה, מצרים, פלסטינים, קטאר. Bookmark the permalink.