בלוגים

אירן משתלטת על השלטון בעזה

15/02/2017

אסמאעיל הנייה ויחיא סנוואר

חמאס הודיעה באופן חצי רשמי – דרך אל-ג’זירה, כי בחרה ביחיא סנוואר, ממושחררי עסקת שליט, להיות האיש הבכיר שלה בעזה, ככל הנראה “שר הביטחון” בממשלתו הלא רשמית של איסמאעיל הנייה, ופירוש הדבר כי איראן החזירה לעצמה את המושכות בעזה, אחרי תקופת רפיון ארוכה, שבה ניסו מצרים מצד אחד, תורכיה וקטר מצד שני, להיכנס את החלל הריק.

ומדוע איראן מצאה לנכון להחזיר לעצמה את הרסן בעזה? בגלל היבחרו של טראמפ לנשיא ארה’ב, וחששותיה כי בשיחות הצפויות בוושינגטון ידונו הנשיא טראמפ ורוה”מ נתניהו באופציה מלחמתית מול איראן.

יש להטיל ספק אם היו בכלל “בחירות” בעזה, אלא התוצאה היא סיכום של לחצי האגף הצבאי על הזרוע המדינית, ועיתוי ההודעה הוא בבחינת מסר של איראן לקראת שיחות טראמפ ונתניהו.

אם כך, אין לצפות כי “בחירתו” של סנוואר מבשרת יזום הסלמה מעזה על ישראל. להפך, איראן תבלום את חמאס, כדי לשמר את החזית הזאת לצרכיה היא, והיא בלבד.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in איראן, חמאס, טרור, ישראל, פלסטינים and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 4 =