בלוגים

תקיפת מתקני הגרעין הישראליים לא הוזכרה בוועידת ביטחון הגרעין בוושיגטון

11/04/2016

ישראל הואשמה בתגובה בלתי פרופרציונליתלשיגור רקטות לעבר מתקני הגרעין שלה בקיץ 2014. האם הקהילה הבינלאומית תדרוש ליישם את אמות המידה שהיא דורשת מישראל גם בתרחיש בו מתקני הגרעין בבלגיה, צרפת או ארהב מותקפים בידי דאעש?

ב-1 באפריל 2016 נחתמה בוושינגטון ועידת הפסגה הבינלאומית שעסקה בנושא ביטחון. נשיא ארהב, ברק אובמה, אמר במהלך הוועידה, כי טרוריסטים שהיו מעורבים בפיגועים בפריז ובבריסל צילמו מנהל בכיר העובד במתקן גרעיני בבריסל, ועובדה זה מלמדת אותנו על ההשלכות האפשריות של השגה ושימוש בנשק להשמדה המונית“. אובמה הגדיר את ההפצה והשימוש בנשק גרעני כאיום החמור ביותר על הביטחון והשלום העולמי“.

בהודעה המסכמת של הוועידה הודגשו בין היתר הנקודות הבאות: איום הטרור הגרעיני והרדיולוגי נותר אחד האתגרים הגדולים ביותר לביטחון הבינלאומי ואיום זה הולך ומתפתח בהתמדה, מחויבות ליצירת תנאים בינלאומיים יציבים ברוח של שלום באמצעות הפחתת האיום של הטרור הגרעיני וחיזוק ביטחון הגרעין, והתמודדות עם טרור גרעיני ורדיולוגי מחייב שיתוף פעולה בינלאומי, כולל שיתוף מידע בהתאם לחוקי המדינות והנהלים התקפים בהן.

הוועידה הבינלאומית לנושא ביטחון הגרעין התעלמה מאיום של ארגוני טרור לתקוף את מתקני הגרעין של מדינה דמוקרטית, איום שמומש בשנת 2014 ואשר עודנו תקף. בקיץ 2014 שיגרו ארגוני הטרור הפלסטיניים חמאס והגיהאד האסלאמי רקטות לעבר הכורים הגרעיניים בדימונה ובשורק ובסיס צבאי על פי הערכת חמאס נמצאים טילים גרעיניים. כמו כן, שוגרו טילים לעבר המפעלים הכימיים באזור חיפה בניסיון לגרום להרג המוני.

ארגון הטרור הלבנוני שיעי חיזבאללה שיגר רקטות לעבר מיכלי האמוניה באזור חיפה בשנת 2016 במהלך מלחמת לבנון השנייה. מנהיג הארגון חסן נסראללה איים לא מכבר לתקוף פעם נוספת את מיכלי האמוניה בחיפה בהדגישו, כי התוצאות של פגיעה ביעד זה דומים לזו של פצצה גרעינית.

הקהילה הבינלאומית נמנעה ועודנה מלהגיב על התקיפות שבוצעו נגד מתקני הגרעין והמפעלים הכימיים הישראליים, וכך גם נגד האיומים לבצע תקיפות נוספות נגד יעדים אלה. הנושא אף לא הוזכר בוועידה שעסקה באיומים על מתקני הגרעין בעולם.

לסוגית תקיפת מתקני הגרעין הישראליים חשיבות רבה בניתוח התגובה הצבאית הישראלית נגד ארגוני הטרור ברצועת עזה בקיץ 2014 על רקע הטענות, כי הייתה זו תגובה בלתי פרופרציונליתלאיום. האם הקהילה הבינלאומית תדרוש ליישם את אמות המידה שהיא דורשת מישראל גם בתרחיש בו מתקני הגרעין בבלגיה,צרפת או ארהב מותקפים בידי ארגוני טרור?

אודות המחבר יהונתן דחוח-הלוי

סא"ל יהונתן דחוח-הלוי, חוקר בכיר לענייני מזרח תיכון ואסלאם רדיקלי במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומייסד ושותף בחברתOrient Research Group , המספקת מידע וייעוץ אסטרטגי. כיהן בתפקיד יועץ במשרד החוץ וראש אגף המידע בדובר צה"ל.
This entry was posted in אירופה, דאעש, ישראל. Bookmark the permalink.