בלוגים

מדוע הוועידה בז’נבה נועדה לכישלון?

31/01/2016

בז’נבה מתכנסים שוב נציגי הכוחות הפועלים בסוריה כדי למצוא נוסחה לסיים את המשבר בארץ המדממת, ואין סיכוי גדול שבפעם הזאת- השלישית – תימצא הנוסחה הגואלת.

על מנת להבין מדוע, יש להבין את עקרונות ההסדר שעליהם המעצמות מדברות ביניהן- הקמת ממשלת מעבר בדמשק שתכין בחירות לקראת כינון משטר המקובל על הכל.

הדברים נראים מושלמים בחדרי הדיונים הממוזגים של המתדיינים, אבל מבחינת הצדדים בשטח פירוש הדבר לאפשר לאחים המוסלמים להגיע לדמשק בדרכי הדיפלומטיה לאחר שנכשלו בקרב מול צבאו של אסד. רוסיה עושה עצמה כאילו היא תומכת בנוסחה, אבל לנוכח המשבר הגואה עם תורכיה אין סיכוי שתרשה לבעלי בריתם של התורכים לבוא לדמשק. כל מטרתה היא להשכיח את כיבוש קרים, ולתת לגיטימיות לנוכחותה הצבאית בדמשק.

אבל גם בקרב האופוזיציה הסורית, לא כולם תומכים באחים המוסלמים, שאותם המערב רוצה לקדם, כמו הכורדים למשל, ואלו חלק מהסיבות שהם כלל לא הוזמנו- שלא לדבר על דאעש שהם לא הוזמנו מסיבות ידועות.

הרוסים עושים עצמם משתפים פעולה עם ארה”ב מן הסיבות שלעיל, אבל הם מכשילים את השיחות בדרישות בלתי אפשריות- כמו השארת אסד בשלטון גם בפתרון הביניים.

 

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in דאעש, האחים המוסלמים, סוריה, רוסיה. Bookmark the permalink.