בלוגים

מה עומד מאחורי הפלת המטוס הרוסי בתורכיה?

30/11/2015

מן הפרטים שנודעו על הפלת המטוס הרוסי בסוריה מתברר כי הוא אכן חדר לכמה שניות לקצה הדרומי של חבל אסכנדרון – מובלעת עמוקה של תורכיה בסוריה. פרט זה עשוי להסביר את ידה הקלה של תורכיה על ההדק.

חבל אסכנדרון מאוכלס ברובו בערבים עלאווים, בני עדתו של אסד הנלחמים על חייהם מול הסונים בצד הסורי של הגבול. אם כך, החדירה של המטוס הרוסי לחצה על עצבים מתוחים באנקרה, שכן התורכים שואפים להשתלט על החבל העלאווי בסוריה והם ראו בפעולתה של סוריה נסיון ליצור תקדים של כיבוש חבל אסכנדרון המאוכלס עלאווים בתחומה.
האוכלוסייה העלאווית חודרת עמוק לתוך אנטוליה, ויחד עם הכורדים עלולה להוות בעיה אסטרטגית לתורכים.

לשליטה במרחב העלאווי יש עוד השלכות לגבי הים התיכון – תורכיה רואה את האגן המזרחי של הים התיכון כ”ים שלה”, אך דווקא שם יש צי רוסי, עם נמלים צבאיים רוסיים. ואם לא די בזה, יוון וקפריסין האורתודוכסיות רואות ברוסיה האורתודוקסית את מגינתן ההיסטורית.

מכך נובעות גם כל הפרובוקציות של ארדוואן כלפי ישראל בעניין המשטים ו”המצור על עזה” – רצון לבסס את מזרח הים התיכון כ”ים של תורכיה”. זהו ההקשר הנכון של הדברים.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in טורקיה, סוריה, רוסיה. Bookmark the permalink.