בלוגים

ההשלכות של הצטרפות פלסטינים לדאע”ש

14/11/2015

ליל הזוועות בפריס השכיח את פיגוע הטרור בביירות נגד יעדי חיזבאללה שארע רק זמן קצר קודם לכן, אבל מן הראוי לשים לב גם לאירוע זה בגלל השתתפות מחבלים מתאבדים פלסטינים בפיגוע.

ככל הידוע שניים מהטרוריסטים היו פלסטינים, אחד ממחנה הפליטים המרכזי של לבנון, עין אל-חילווה. באופן כללי דאע”ש  לא מגלה עניין בבעיה הפלסטינית, אבל המצטרפים הפלסטינים מטים את תשומת לב הארגון לכיוון הזה. רק לפני כשבוע פורסם קטע וידאו ובו איש דאע”ש בסיני דובר עברית רהוטה איים בפעילות נגד ישראל. אין ספק שהוא פלסטיני, ואין זה מקרה ראשון שבהם אנשי דאע”ש דוברי עברית מתבטאים באופן דומה.

כלומר: ישראל חייבת לקחת בחשבון שהפלסטינים של דאע”ש עלולים ליצור פיגוע בישראל.

אבל הסכנה איננה רק לישראל—אלא גם לאש”ף וחמאס. בחלוקת הכוחות בלבנון אש”ף הוא בעל ברית של חיזבאללה, ובמחלוקת בסוריה, רמאללה תומכת באסד. כך שאם אכן תשומת ליבו של דאע”ש יופנה לכיווננו, גם רמאללה עלולה להיות על הכוונת. אולי עוד לפני ישראל.

כבר עכשיו  שוררת מתיחות גדולה בין חמאס לבין דאע”ש. בלבנון אגף חמאס תומך באיראן ובחיזבאללה והוא לוקח חלק במלחמה באסד, יחד עם האחים המוסלמים. עוד לא ברור איך יגיב חיזבאללה לעובדה שהפלסטינים עמדו בחוד פיגוע הטרור נגדם במעוזם בביירות.

אם כך, הצטרפות פלסטינים לדאע”ש, כפי שהדברים באו לידי ביטוי בפיגוע הגדול בביירות, טומן בחובו את הסכנה של גלישת הבעיה הפלסטינית גם לתשומת ליבו של דאע”ש.

 

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in אסלאם רדיקלי, דאעש, פלסטינים. Bookmark the permalink.