בלוגים

תפיסת אוניית הנשק: ראייה נוספת לסכנה שבהמשך שלטון אסד

05/03/2014

 

תפיסת אניית הנשק מאיראן לזרועות החמאס בלב ים, שעשתה את כל הדרך מסוריה דרך עיראק, מפריכה את הדעה שהושמעה בידי מומחים ישראלים כי עדיף לישראל המשך שלטונו של אסד על פני האלטרנטיבה – ממשלה של האחים המוסלמים בדמשק. נכון הדבר כי גם עליית הסונים לשלטון איננה בשורה מרנינה, אבל שלטונו של אסד, שנעשה תלוי יותר ויותר באיראן ובחיזבאללה, מחזק למעשה את הקשת השיעית. התקרית הבוקר על גבול הגולן עם חוליית חיזבאללה מחזק את הכיוון השלילי הזה.

גם הסכמה בינגושית, שעלולה להתקבל על רקע המגעים לפתרון משבר אוקראינה – להקים בדמשק ממשלת קואליציה בין האחים המוסלמים למפלגת הבעת’ – היא תוצאה רעה לישראל, מכיוון שישראל תידרש להעביר לממשלה כזאת את הגולן.

נקודת המפנה מבחינת ישראל היא כורדיסטאן הסורית. כרגע היא נמצאת תחת שלטון מפלגת PYD הקשורה באסד, כלומר, היא מהווה חלק מן הקשת השיעית. אבל מפלגה זאת שנואה על הכורדים, המעדיפים את מפלגת Yakiti, שניהלה את המרד נגד אסד האב וירדה למחתרת.

ישראל היא כבר חלק מן המשבר בסוריה, והיא צריכה לבחור את האלטרנטיבות הטובות לה לפני שהאלטרנטיבות הרעות יבואו אליה.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in איראן, האחים המוסלמים, ישראל, סוריה and tagged , , . Bookmark the permalink.