בלוגים

מדוע הירדנים מתנגדים לנסיגת צה”ל מבקעת הירדן?

15/12/2013

בעוד הרבה נאמר מדוע הפלסטינים מתנגדים למתווה הביטחוני של קרי   -התנגדות עקרונית לכל נוכחות של צהל לאורך בקעת הירדן, אתר ירדני פרסם בסוף השבוע מדוע ירדן מתנגדת למתווה. האתר, אל-מוסתקבל אל-ערבי, http://www.almustaqbal-a.com/index.php/shaker/28157.html מדווח כי ירדן דוחה את אחת מנקודות המוצא של קרי, והיא שעל צבא ירדן ליטול את עיקר הנטל של הגנת הגבול לאורך הירדן.

לדעת ירדן, זה לא תפקידו העיקרי של צבא ירדן, והיא לא מוכנה להקצות  משאבים למטלה זאת. כמו כן, היא חוששת שתתפתח דינמיקה שבה שני הצבאות- צהל וצבא ירדן – יכנסו לחיכוכים שעלולים אפילו למוטט את הסכם השלום.

ירדן גם לא רוצה ליטול חלק בהסדרי הקבע בין ישראל לפלסטינים כדי שלא תואשם בעתיד כמי שלחצה על הפלסטינים  לקבל פתרונות “כניעה”. סיבה נוספת היא חשש מתסריט שבה תתנגש עם מיליציות הפלסטיניות שינסו לעבור בין קווים בין ירדן לפלסטינים.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in מזרח תיכון. Bookmark the permalink.