בלוגים

המתקפה בסוריה: שבירת קו-אדום ישראלי

05/05/2013

 

המתקפה שמיוחסת לישראל בסוריה היא קודם כל בעלת משמעות צבאית, אבל מכיוון שישראל כבר מעורבת בסוריה, היא חייבת לקחת בחשבון גם ההשלכות המדיניות שיש לדבר. על פי מה שניתן ללמוד מן התקשורת, ישראל פגעה בציוד צבאי איראני, שאמור היה לעבור ללבנון והיה בו משום שבירת קו-אדום ישראלי לגבי חימושו של חיזבאללה בנשק שובר שיוויון. מגודל הפיצוצים שליוו את דמשק בשעת מעשה, ניתן להעריך כי גם נפגעו מחסני נשק אסטרטגי, בין אם של חיזבאללה ובין אם של צבא סוריה.

אבל אפילו אם השיקול המידי היה שיקול צבאי, הרי למעשה גם מסר מדיני אשר יש לפתח אותו. המסר המדיני הוא: שבכל פתרון עתידי בסוריה ישראל לא תסבול את המשך הקשר בין איראן, סוריה, שעתידה לקום, וחיזבאללה. את המסר הזה חייבים לחדד מכיוון שעל פי המהלכים המתרחשים כעת מאחורי הקלעים למציאת פתרון למשבר בסוריה, יועד לאיראן תפקיד, השאלה היא רק איזה תפקיד עתידי יהיה לה.

האחים המוסלמים, הכוח הפוליטי החשוב באופוזיציה הסורית, הם לא בהכרח נגד איראן. גם תנועת חמאס היא לא נגד איראן, וגם נשיא מצרים, מוחמד מורסי, מנסה למצוא דרך להדק את יחסיו עם איראן. כל הנוסחאות המובילות כיום לפתרון הבעיה בסוריה הן בשיתופה של איראן ותוך שמירת מקום לאיראן גם בהסדרים העתידיים. מכאן חשיבות המסר של ישראל – ישראל לא תסבול את המשך המצב הקיים גם בסוריה לעתיד לבוא.

ישנה נוסחא פוליטית לגבי הפתרון בסוריה שמשום מה איש לא התייחס אליה אבל בה טמון הפתרון, לא רק לבעיותיה של ישראל אלא גם לייצוב המצב של סוריה בעתיד, והוא הפתרון הקונפדרטיבי. סוריה מדינה רבת עדות ודתות, הדרך היחידה שכולן יחיו בשלום היא לתת לכל אחת את הפינה שלה. למעשה,הנשיא הסורי, בשאר אסד, חותר לפתרון הזה. מי שעוקב אחר מפת הקרבות של צבאו רואה כי הוא חותר בכל כוחו ליצור מסדרון בין הר הדרוזים, דמשק ובקעת הלבנון אל חבל העלאווים בצפון, על מנת ליצור רצף טריטוריאלי בין השיעים לבין העלוואים. הטבח הנורא שצבאו עושה בדרום הר העלאווים הוא בבחינת פשעים נגד האנושות, ועל כך יש לבוא עמו חשבון בבוא היום, אבל הוא מעיד מהי תוצאת המלחמה האמתית של אסד.

מכאן שפה אולי טמון גם הפתרון לבעיית הנשק הכימי. כרגע, אסד שומר על הנשק הכימי, וישראל די רגועה. הבעיה בנשק הכימי היא לא שהוא בידיים של אסד אלא שהיא חלילה תיפול בידיים של חיזבאללה, אלקאעידה או האחים המוסלמים.

אם יבטיחו לעדות בסוריה את הפתרון הקונפדרטיבי והעלאווים יתמקמו בסופו של דבר לאורך חוף הים, הרי לאסד עצמו יהיה אינטרס שהנשק הכימי לא יפול בידי אויביו הסונים והוא ישמיד אותו בעצמו.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 1 =