בלוגים

לירדן יש אינטרסים ישירים באפיק הישראלי-פלסטיני

15/01/2013

 

בשבוע הבא, במקביל לבחירות אצלנו יערכו גם בחירות כלליות בירדן. חשיבות הבחירות בירדן היא לא רק לגבי ייצוב המצב הפנימי בממלכה ההאשמית, אלא גם מבחינת תהליך השלום עם הפלסטינים. ההתפתחויות האחרונות במזה”ת הבליטו את חשיבותה של ירדן בסיוע לערוץ הישראלי-פלסטיני, מסיבה שמצרים עברה מהפך וכיום הממשל של הנשיא מורסי לא יכול למלא עוד את התפקיד שמילא הנשיא מובארק במתן שירותים לשני הצדדים.

בנוסף לכך, לירדן יש גם אינטרסים ישירים בערוץ הישראלי-פלסטיני. ראשית כל, היא מעוניינת בהצלחת השיחות בין ישראל לפלסטינים על מנת לייצב את יחסיה עם הפלסטינים בתחומה. היא איננה מקבלת את רעיון הקונפדרציה בין ירדןלפלסטינים, לפחות לא בשלב הזה, אבל עשוי להיות לה תפקיד גם בנוסחא כלשהי שתמצא הן לבעיית ירושלים והן לבעיית הפליטים, ומה שחשוב מאוד לישראל – הבטחת הגבול הארוך על נהר הירדן על מנת שלא תשנה ההתנסות הרעה שהייתה לישראל בציר פילדלפי.

כמו כן, דווח לאחרונה כי בריטניה וצרפת מכינות יוזמה מדינית חדשה לערוץ הפלסטיני, ויש לצפות, שלא כמו בפעמים קודמות, הפעם הזאת ינתן תפקיד גם לירדן.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in פלסטינים, תהליך השלום. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − four =