עבור לתוכן העמוד
Menu

סקר של המרכז הירושלמי ומינה צמח לקראת הבחירות: עמדות הציבור הישראלי בשאלות שונות שנוגעות לביטחון ישראל ולפתרון הסכסוך הישראלי ערבי

סקר מקיף שערך המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה באמצעות מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח, במטרה לבחון מגמות בעמדות הציבור הישראלי הנוגעות למדיניות חוץ וביטחון והשלכות העמדות על כוונות ההצבעה בבחירות הקרובות לכנסת ה-19. תוצאות הסקר מצביעות על התחזקות שני עקרונות הבאים: א) מעמדה של ירושלים המאוחדת. ב)  גבולות בני הגנה כגורמים בעלי השפעה מכרעת […]

סקר מקיף שערך המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה באמצעות מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח, במטרה לבחון מגמות בעמדות הציבור הישראלי הנוגעות למדיניות חוץ וביטחון והשלכות העמדות על כוונות ההצבעה בבחירות הקרובות לכנסת ה-19.

תוצאות הסקר מצביעות על התחזקות שני עקרונות הבאים:

א) מעמדה של ירושלים המאוחדת.

ב)  גבולות בני הגנה כגורמים בעלי השפעה מכרעת על החלטתו של הבוחר הישראלי בבחירות הקרובות.

לעיון במחקר המלא לחץ כאן

מממצאי הסקר עולה כי הציבור בישראל מושך לכיוון יותר ביטחוניסטי. רוב גדול מהציבור – 76% בקרב האוכלוסייה בישראל (83% בקרב האוכלוסייה היהודית), לא מאמינים שנסיגה לקווי 67' תביא לסיום הסכסוך ולהגעה להסדר שלום.

במסגרת הסקר נבחנה נכונות המצביעים לשנות את הצבעתם אם יתברר להם כי מפלגתם נכונה לוויתור על ריבונות ישראלית בבקעת הירדן, בירושלים המזרחית והעיר העתיקה. אחוז ניכר מהמרואיינים הצהירו כי ישנו את הצבעתם אם הרשימה לה הם מתכוונים להצביע תביע נכונות להחזיר שטחים בבקעת הירדן (53%) ולוותר על הריבונות בירושלים המזרחית (69%). בקרב היהודים האחוזים המתאימים הם 59% ו-78%.

תוצאות הסקר הפתיעו בעיקר בקרב מצביעי מרכז-שמאל. אחוז גבוה של תומכי רשימות המרכז-שמאל אמרו כי נכונות המפלגה שהם תומכים בה לוותר על בקעת הירדן/ירושלים המזרחית, תגרום להם לשקול להצביע לרשימה אחרת (50% מתומכי רשימות מרכז-שמאל אמרו כך לגבי בקעת הירדן ו-67% מהם לגבי ירושלים).

השאלות התייחסו להסדר שלום בין ישראל לפלסטינים, הכרה במדינה יהודית, מה הסיכויים להגיע להסדר שלום עם או ללא חמא"ס, האם נסיגה לקווי 67 תביא לסיום הסכסוך ועוד. הסקר נערך בנובמבר האחרון, בעיצומה של החלטת האו"ם להכרה במדינה פלסטינית, בקרב 500 איש המייצגים את האוכלוסייה בישראל.

הסקר בחן האם הציבור סבור כי ניתן לסמוך על הסכם שלום עם הרשות גם ללא חמאס. בתשובה לשאלה זו כשני שליש (67% מכלל האוכלוסייה ו75% מהאוכלוסיה היהודית) טענו כי הם לא מאמינים בכך ורק 28% מהאוכלוסיה (21% בקרב היהודים) טענו כי ניתן לסמוך על הסכם שלום עם הרשות ללא חמאס.

מבחינת הנתונים ברזולוציה גבוהה בחלוקה למפלגות ניתן להבחין בתשובות מפתיעות בקרב מצביעי שמאל ומרכז: 76% מאלו המתכוונים להצביע למפלגת "יש עתיד" ו-36% מאלו המתכוונים להצביע למפלגת ה"עבודה" חושבים, או בטוחים, שלא ניתן לסמוך על הסכם שלום עם הרשות הפלסטינית, ללא חמאס. בנוסף, 65% ממצביעי מפלגת "יש עתיד" ו-57% ממצביעי מפלגת ה"עבודה" לא מאמינים שההנהגה הפלסטינית (פתח וחמאס) מסוגלת לקבל החלטות מחייבות על סיום הסכסוך. לעומת זאת אצל מצביעי הימין: 97% ממצביעי ש"ס ו-91% ממצביעי הליכוד ביתנו אינם מאמינים בכך.

בשאלות הנוגעות להחזרת שטחים לפלסטינים במסגרת הסכם קבע, נשאל בסקר מה עדיף להבטחת הביטחון – גבולות ברי הגנה או שלום? 36% מהנשאלים השיבו כי שלום עדיף להבטחת הביטחון (26% מקרב היהודים), ואילו יותר ממחצית מהנשאלים 52% השיבו כי גבולות ברי הגנה עדיפים (61% מקרב היהודים). יש להדגיש כי הסקר הוא השלישי בסדרה וניתן לראות התחזקות ברורה בתמיכה הישראלית בגבולות בני הגנה ביחס לסקר הראשון מ-2005, כאשר 49% בלבד מקרב היהודים נתנו העדפה לגבולות בני הגנה. 74% (72% מקרב היהודים) טענו כי יש חשיבות גדולה לעומק אסטרטגי כערך ביטחוני, ואילו רק 21% (23% מקרב היהודים) טענו כי אין לכך ערך ביטחוני.

הסקר יוצג ביום חמישי הקרוב, ב-20 לדצמבר 2012, במסגרת הכנס השנתי של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, בראשותו של ד"ר דורי גולד, לשעבר שגריר ישראל באו"ם, ובהשתתפות דניס רוס ומומחים נוספים מהארץ והעולם. הכנס עוסק במגמות בדעת הקהל הישראלית בנושאים מדיניים וביטחוניים ויבחן, בין היתר, את השפעות הבחירות בארה"ב ובישראל על המצב במזה"ת.