בלוגים

החלטת האיחוד האירופי בעניין ירושלים ופרסום נספחי יוזמת ז’נווה

09/12/2009


כישלון דיפלומטי פלסטיני

החלטת האיחוד האירופי בעניין ירושלים מהווה כישלון לדיפלומטיה הפלסטינית מכיוון שהאירופאים דחו את דרישתם העיקרית של הפלסטינים והיא קביעת עמדה לגבי מעמד הקבע של ירושלים בלי משא ומתן עם ישראל. בעיקרו של דבר האירופים חזרו על עמדותיהם הידועות וחייבו את הפלסטינים להגיע להסדרי קבע עם ישראל במו”מ ולא בהחלטות חד צדדיות.

המבחן הבא של הפלסטינים הוא קבלת החלטה של מועצת הביטחון של האו”ם שתקבע את קווי 67′ כגבול המדיני בין ישראל ומדינה פלסטינית עתידית . כישלונם של הפלסטינים באירופה איננו מבשר טובות לגבי תוצאותיו של דיון אפשרי במועצת הביטחון.

הערה על הנספחים של הסכם ז’נווה

בתוך כך, פרסמה “יוזמת ז’נווה” את הנספחים להסכם ז’נווה משנת 2003. דבר זה מעלה תמיהה שכן בזמנו, אנשי יוזמת ז’נווה טענו שיש בידם הסכם גמור והנה רק עכשיו הם מפרסמים את הנספחים המהווים למעשה את פרטי ההסכם. עיון חטוף בנספח על המעבר הבטוח מעלה תמיהות נוספות ועיקרן הנתק בין ההסכם לבין המציאות בשטח. הנספח קובע כי “המעבר הבטוח” שיחבר בין עזה לגדה יהיה בריבונות ישראלית, יחד עם זאת הוא קובע כי הוא יהיה בניהול פלסטיני ותחת החוק הפלסטיני. כיצד מתיישבת הריבונות הישראלית עם החוק הפלסטיני והאם יש בכלל חוק פלסטיני? נכון לעכשיו בעזה מנהיגים את חוקי השריעה המוסלמית ובגדה יש בליל חוקים לא ברור שמסתמך על חוקי המועצה המחוקקת בזמנו שלא אושרו בידי ערפאת. כיום המועצה איננה מתכנסת מכיוון שרוב חבריה הם מן החמאס ועצורים בישראל. מבחינת ישראל פירוש הדבר הוא וויתור בפועל ללא תמורה על שטח ריבוני, חרף הניסוח בנספח, והכנסת המחלוקות הפלסטיניות והמיליציות הפלסטיניות לתוך ליבה של ישראל.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in ירושלים, פלסטינים and tagged , , . Bookmark the permalink.