בלוגים

הקלטת של בן לאדן: כיצד נכנסה ישראל לתמונה?

15/09/2009


באיחור של שמונה שנים נזכר מנהיג אלקאעדה אוסמה בן לאדן בבעיה הפלסטינית. בהודעות המקוריות לאחר מתקפת הטרור על ארה”ב, הסביר ארגון אלקאעדה את מניעיו בצורך לסלק את הנוצרים הצלבנים מהאדמה הקדושה של חצי האי ערב. לא היה סימן וזכר לקשרי ארה”ב עם ישראל. הנושא הפלסטיני התחיל לצוץ לאחר ועידת אנאפוליס, מכיוון שהנושא הפך להיות מוקד של תשומת לב בינלאומית. גם איימן אלזואהירי, סגנו של בן לאדן, התחיל באיחור להתייחס אל הבעיה הפלסטינית.

רק כעת הפכה הבעיה הפלסטינית להיות המניע העיקרי של ארגון הטרור העולמי. האם באמת שינה ארגון אלקאעדה את מטרותיו ובמקום סילוקה של ארה”ב מן המזרח התיכון הוא החליט לסייע לפלסטינים להקים מדינה? התשובה היא שלילית באופן נחרץ והרמז לכך נמצא בתוך דבריו של בן לאדן. הוא הרבה לדבר על מדיניותו של הנשיא אובמה וכן ציטט מדבריו של הנשיא הקודם, ג’ימי קרטר. בן לאדן זיהה דרך נוספת להחליש את מעמדה של ארה”ב במזרח התיכון וזאת באמצעות ערעור יחסיה עם בעלת בריתה האסטרטגית באזור, ישראל. במקביל מגדיל ארגון אלקאעדה את מאמציו לערער את המשטר בסעודיה, ורק לפני כשלושה שבועות הוא ניסה לבצע פיגוע ראוותני בחייו של שר הפנים הסעודי הממונה על המלחמה בטרור בסעודיה, הנסיך מוחמד בן נאיף. אם כך, סילוק הצלבנים הכופרים מחצי האי ערב נשאר המטרה הראשית של אלקאעדה ותכלית קיומו. כדי להגשים מטרה זאת, הארגון פועל לערעור המשטר הסעודי ולפרימת הקשר האסטרטגי בין ישראל לארה”ב.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in אלקאעידה and tagged . Bookmark the permalink.