בלוגים

סימני גמישות בעולם הערבי עם כניסת הממשלה החדשה בישראל

05/04/2009


 

מדיווחים על פגישת רה”מ ירדן עם נשיא לבנון, עולים סימנים לגמישות בקרב מדינות ערב המתונות ביחס ליוזמה הערבית. בחזית האיראנית, בכיר מודיעין סעודי לשעבר טוען שאין לחשוש מעימות מול איראן.

האם מדינות ערב המתונות מוכנות לשנות את היוזמה הערבית על מנת להתאימה לפרמטרים של הממשלה החדשה בישראל? יש סימנים שכן. בסוף השבוע נועד ראש ממשלת ירדן, נאדר אלד’הבי, עם נשיא לבנון, מישל סולימאן, ועל פי דיווח באתר האינטרנט של תומכי משפחת חרירי, מתברר כי דובר בין השניים על השארת היוזמה הערבית על כנה עד שתימצא “אלטרנטיבה אחרת” ועל כך ששאלות הפליטים וירושלים לא יעמדו כרגע על הפרק. היוזמה הערבית תוארה כ”עמוד התווך של תהליך השלום”, ולא כפתרון עצמו. ניסוחים אלה מבטאים גמישות ונטישה של העיקרון שהיה נהוג עד כה בבחינת “כזה ראה וקדש”, כלומר שמדינות ערב יישארו בצד עד אשר ישראל והפלסטינים יסיימו את המו”מ ביניהם על כל סוגיות הקבע.

בסוף השבוע גם דיבר ראש המודיעין הסעודי לשעבר, תורכי אלפייסל, באוניברסיטה של רבת עמון ותקף בחריפות את ארצות הברית. אלפייסל האשים את האמריקאים בהגשת עיראקלאיראן על “טס של כסף” ותיאר את איראן כ”נמר של נייר בעל ציפורני פלדה”. לדבריו, איראן היא חלשה ומלאת בעיות, ורק ציפורני הפלדה שלה מחזיקים את השלטון. לדעת תורכי אלפייסל, אם כן, אין לפחד מעימות מול איראן בנושא הגרעין.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in ירדן, לבנון and tagged , . Bookmark the permalink.