בלוגים

הפיגוע באשקלון – מסר ברור לישראל מהחמאס ומסוריה

15/05/2008

שיגורו של טיל הגראד אתמול על אשקלון בעיצומה של פגישת רה”מ, אהוד אולמרט, עם נשיא ארה”ב, ג’ורג’ בוש, היא ללא ספק מסר פוליטי מובהק. בהקשר הרחב, יש משמעות ברורה לעיתוי פגישת אולמרט-בוש סביב יום העצמאות של ישראל, אבל יש גם מסרים יותר מדויקים הקשורים למו”מ בין ישראל לחמאס (בתיווך מצרים) על הפסקת אש, ועל ראשית המגעים לקראת מו”מ בין ישראל לסוריה.

השיחות עם החמאס נתקעו לאחר שבעקבות לחץ דעת הקהל בישראל, ישראל נאלצה להוסיף את הדרישה לשחרור גלעד שליט, שלא הייתה כלולה בהסכמות המוקדמות. אפשר לומר כי הפיגוע באשקלון נועד לנער את ישראל מן הדרישה לשחרור שליט ולהחזיר אותה אל ההסכמות המקוריות. העובדה שמשלחת רמת דרג של חמאס יוצאת לקהיר, כמו גם ההכרזות המתלהמות, אך זהירות, הנשמעות בישראל, מלמדות שאופציית ההודנה נחשבת עדיין למועדפת, הן על החמאס והן על ישראל.

אשר לסוריה, יש לשים לב שלראשונה, ארגונו של אחמד ג’יבריל הוציא הודעה בדמשק ובה לקח אחריות כשותף לפיגוע באשקלון. מי שחשב שמו”מ עם סוריה על הגולן יתנהל לו מעדנות – טעה. סוריה, כמו חמאס וחזבאללה, תפעיל לחצים אלימים על ישראל ברגע שייפתח המו”מ.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in טרור and tagged , , , , . Bookmark the permalink.