בלוגים

בפתח רואים בעימות אלים עם החמאס דבר בלתי נמנע

25/10/2006

מקורות בכירים בפתח אומרים כי עימות כולל עם החמאס הוא בלתי נמנע. הפתח’ מרגיש שהוא חייב ליזום מהלך שיוביל לשינוי משום שהוא חש שהחמאס מכרסם בכוחו. בעזה החמאס מגייס אנשים מתוך מנגנוני הביטחון. לחמאס יש יכולת לשלם משכורות לאנשיו ובנוסף קיימת מגמה של שינוי אידיאולוגי, אנשים נהיים יותר דתיים ומזוהים עם החמאס מבחינה אידיאולוגית.

ההנחה בפתח היא שהעימותים שיהיו רוויי דם ואינטנסיביים לא יימשכו יותר ממספר ימים ויעזרו לשבור התיקו הקיים. המאבק יהיה על שליטה ברחובות המרכזיים בעזה ויכללו גם רציחות פוליטיות. בפתח מקווים שהדבר יוביל ללחץ ברחוב הפלשתיני על החמאס להגיע לפשרה עם הפתח.

למרות שכבר החלו עימותים בין החמאס לפתח ברש”פ עוד לא רואים זאת כמלחמת אזרחים ואבו מאזן לא רוצה להיות הגורם שיצית את התבערה. לפיכך, הנאום שהוא אמור לשאת עכשיו עם תום החג, אך שטרם נקבע לו מועד מדויק, יהיה מתון.

עם זאת בישראל עדיין לוקחים את האיומים של הפתח’ בעירבון מוגבל ומעריכים כי מטרתם בעיקר להפעיל לחץ על החמאס להגיע לפשרה.

אודות המחבר פינחס ענברי

פנחס ענברי, יועץ וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עיתונאי ותיק ופרשן לענייני ערבים והמזרח התיכון. מחברם של מספר ספרים העוסקים בפלסטינים, וביניהם:The Palestinians: Between Terrorism and Statehood (Sussex Academic, 1996).
This entry was posted in חמאס and tagged , . Bookmark the permalink.